História vzniku

Na negatívny obraz budovy mala vplyv už jej nákladná a dlhotrvajúca (viac ako 30 rokov) výstavba. Autorom však umožnila experimentovať a použiť progresívne technológie a konštrukčné riešenia. Budova je vďaka tomu nielen fyzickým dokumentom našej histórie, ale tiež dobovým príkladom vzbury architektov proti zaužívanej stavebnej produkcii.  

 

V roku 1950 povereník informácií Ondrej Pavlík položil v Bratislave základný kameň pre "najmodernejšie rozhlasové štúdio v Európe".


Po dokončení sa „obrátená pyramída“ zaradila medzi významné diela stredoeurópskej moderny a články o nej boli publikované v mnohých renomovaných zahraničných časopisoch. V roku 2001 sa táto stavba stala víťazom ankety Stavba storočia v kategórii Spoločenské stavby a dodnes je vnímaná ako jeden z neskoromoderných symbolov Bratislavy.

 

Výstavba rozhlasu - konštrukcia dvojitej pyramídy, prvej samonosnej, druhej zavesenej o jadro.

 

Mnohé tajomstvá

Žiaľ, laická verejnosť má len mizivé informácie o skutočných architektonických, konštrukčných a iných hodnotách tejto budovy. Ak máme spomenúť len niektoré... Pravdepodobne ani vy neviete, že známy výrobca mobilných telefónov vytvoril svoje asi najznámejšie zvonenie práve v nahrávacích sálach v budove Slovenského rozhlasu.  Rovnako aj jeden svetoznámy filharmonický orchester využíva na nahrávanie svojich skladieb nie náhodou práve tieto jedinečné priestory. Výnimočnosť konečného zvuku pomáha dosiahnuť netradične riešená koncertná sála vybudovaná systémom „dom v dome“, v ktorom je celá vnútorná plocha konštrukčne oddelená od vonkajšieho železobetónového sarkofágu a počas nahrávania neustále osciluje na frekvencii 10 Hz.

 

Veľké koncertné štúdio. Foto - Peter Kuzmin

 

Výnimočná kniha

Nová, exkluzívna, výpravná kniha „PREČO PYRAMÍDA/WHY PYRAMID“ od autora Ing. arch. Štefana Bekeša. PhD., má za cieľ bližšie oboznámiť verejnosť so skrytými hodnotami tejto budovy. Nájdete v nej podrobné informácie o okolnostiach, ktoré predchádzali jej vzniku, o prvých návrhoch i výnimočných konštrukčných riešeniach.

 

Návrh revitalizácie strešných terás. Vizualizácia - Štefan Bekeš


Kniha je napísaná populárno-náučnou formou, ktorá zaujme aj neodbornú verejnosť a je doplnená množstvom historických fotografií z výstavby, pôvodných záberov z nahrávaní, aktuálneho aj bývalého interiéru a tiež verejnosti neprístupných priestorov. V jej úvode nájdete prehľad prvých architektonických návrhov a dozviete sa čo všetko malo vplyv na to, že „obrátená pyramída“ má také umiestnenie a tvar, aké má. V závere odhalíte plánované možnosti využitia v budúcnosti a tiež bohatý katalóg objektov obrátených pyramíd roztrúsených po celom svete.

 

Budova Slovenského rozhlasu je jednou z charakteristíckých stavieb nášho hlavného mesta. Foto - Peter Kuzmin


Výnimočnosť knihy nespočíva len v obsahu a dvojjazyčnej forme (slovenský a anglický text), je zvýraznená aj kvalitným spracovaním a exkluzívnym balením. Ak hľadáte niečo výnimočné do knižnice pre seba či svojich blízkych, nová kniha o „obrátenej pyramíde“ je ideálnym darčekom. Poteší každého so záujmom o históriu, architektúru, techniku, výnimočné diela či Slovensko ako také.

Čo povedať na záver? Hovorí sa, že múdrosť a vedomosti sú tým najlepším darom, pretože tie nám už nikto nevezme. V našej knihe sme sa snažili odovzdať vám všetko čo o budove Slovenského rozhlasu vieme a urobiť to spôsobom, ktorý bude zaujímavý pre každého. Veríme, že po jej prečítaní sa začnete na túto stavbu pozerať novými očami.

 

Kúpiť publikáciu v eshope